1
/
of
9
- Vintage
Regular price
$ 19,260.00
Regular price
Sale price
$ 19,260.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 859208
Weight: 4lbs 11oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 19,260.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .82" (1st fret), .98" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | The bridge has been reglued. The nut has a small shim underneath. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson acoustic guitar shows overall light signs of age, with finish scratches, chips, and other small blemishes throughout. There is some light finish wear around the bridge, as well as a finish chip at the low E tuner. |
| Serial Number: | 859208 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the wide frets are low with moderate play wear. The serial number dates to 1975 |
SKU: U7592389401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .82" (1st fret), .98" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | The bridge has been reglued. The nut has a small shim underneath. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson acoustic guitar shows overall light signs of age, with finish scratches, chips, and other small blemishes throughout. There is some light finish wear around the bridge, as well as a finish chip at the low E tuner. |
| Serial Number: | 859208 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the wide frets are low with moderate play wear. The serial number dates to 1975 |