
Description
Description
The Gibson Hummingbird™ is legendary for its versatility; it is equally at home strumming first-position chords and delivering soaring lead lines. We are pleased to release a new version of the Hummingbird Standard with rosewood back and sides that has all of the playing and sonic characteristics you’d expect from the world-renowned square-shouldered acoustic but with slightly fuller bass response and overtone complexity due to the rosewood body. The Hummingbird Standard’s mahogany neck has a comfortable rounded profile and mother-of-pearl parallelogram inlays. Also available as left-handed models, these ‘birds have a TUSQ® nut, saddle, and bridge pins, gold Grover® Rotomatic® tuners, the iconic Hummingbird graphics on the pickguards, and are equipped with L.R. Baggs® VTC electronics, so they're ready to plug in on stage or in the studio. A Gibson hardshell case is included.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Modern |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 21794065 |
| Product Color: | Rosewood Burst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | .012-.053, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Square Shoulder Dreadnought |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Rosewood |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | Traditional Hand-Scalloped X Bracing |
| Body Binding: | Multi-Ply Top & Back |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Neck Shape: | Round |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | Black |
| Nut Material: | TUSQ |
| Nut Width: | 1.725" (43.815mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Compound Dovetail Neck-to-body Joint; Hot Hide Glue |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Parallelogram |
| Inlay Shape: | Parallelograms |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Mother of Pearl Logo |
| Neck Binding: | Single-Ply |
Electronics
| Acoustic Electronics: | L.R. Baggs VTC |
| Controls and Switching: | Soundhole Mounted Volume and Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | Reverse Belly Rosewood |
| Tuning Machines: | Grover Rotomatic |
| Saddle: | TUSQ |
| Pickguard: | .060” Tortoise with Hummingbird Graphics |
| Truss Rod Cover: | 2-Ply Black Bell |