This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
8
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 229330078
Weight: 7lbs 1oz
$ 26,222.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Non-original Gibson 61 Rhythm neck pickup and Brandon Wound Bridge pickup. It has been rewired and the pots are not original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.0k Neck: 7.2k |
| Weight: | 7lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original pickups. -Rewired. -Non-original pots. |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Serial Number: | 229330078 |
| Tech Notes: | This SG plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6500059701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Non-original Gibson 61 Rhythm neck pickup and Brandon Wound Bridge pickup. It has been rewired and the pots are not original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.0k Neck: 7.2k |
| Weight: | 7lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original pickups. -Rewired. -Non-original pots. |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Serial Number: | 229330078 |
| Tech Notes: | This SG plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |