This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups, with replaced gold covers. The output jack has been replaced. |
| Pickup Measurements: | 7.1k (neck), 13.1k (bridge) |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | -The hardware has been replaced with gold hardwire, with the original hardware in the case -The output jack has been replaced. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson SG shows light cosmetic wear overall for its age, with minor marks and scratches on the glossy finish. The hardware is lightly tarnished. |
| Serial Number: | 91150609 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action; the bass side of the neck is straighter than the treble side, but the guitar has been set up accordingly. The frets are moderately low with minor wear. |