This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Godin 5th Avenue Kingpin P90 Vintage Burst captures the essence of 1950s archtop guitars with modern playability. Made from Canadian Wild Cherry, it offers a rich, dynamic tone with excellent projection in the lows and mids. The Kingpin P90 pickup delivers classic vintage tone with clarity and presence. Perfect for genres like Delta Blues, Jazz, Slide, or Rock, it combines rustic beauty with functionality, all while being affordable.
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in Canada |
| Product Color: | Vintage Burst |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Kingpin |
| Body Material: | Canadian Wild Cherry |
| Body Finish: | Semi-Gloss |
| Top Material: | Canadian Wild Cherry |
Neck
| Neck Material: | Silver Leaf Maple |
| Neck Finish: | Semi-Gloss |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Graph Tech TUSQ |
| Nut Width: | 1.72" (43.688mm) |
| Fingerboard Radius: | 16" (406.4mm) |
| Scale Length: | 24.84" (630.936mm) |
| Number of Frets: | 21 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Neck Pickup: | Godin Kingpin P90 |
| Controls and Switching: | Volume, Tone |
Hardware
| Bridge: | Graph Tech Adjustable TUSQ Bridge |
| Tailpiece: | Trapeze Tailpiece |
| Tuning Machines: | Bass Side 18:1, Treble Side 26:1 |
| Fret Wire: | Medium |
| Saddle: | Graph Tech TUSQ |
| Pickguard: | 2-Ply Black |
| Knobs: | Black Reflector |