This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
13
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 3-5041
Weight: 8lbs 1oz
$ 40,220.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Thin "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Gretsch humbuckers with a master volume pot, two independent volume pots, a pickup selector switch, a tone switch, and a stand-by switch. All components are wiring appear to be original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 4.2k Neck: 4.3k |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | -Two filled screw holes on the top behind the bridge pickup. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 3-5041 |
| Tech Notes: | This Country Gentleman plays well with low action. The frets are thin and show moderate wear. It is being dated to 1975 based on the serial number and cosmetic appointments. |
SKU: U6543933802

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Thin "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Gretsch humbuckers with a master volume pot, two independent volume pots, a pickup selector switch, a tone switch, and a stand-by switch. All components are wiring appear to be original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 4.2k Neck: 4.3k |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | -Two filled screw holes on the top behind the bridge pickup. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 3-5041 |
| Tech Notes: | This Country Gentleman plays well with low action. The frets are thin and show moderate wear. It is being dated to 1975 based on the serial number and cosmetic appointments. |