This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
18
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2034
$ 24,886.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | deep, soft "V" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Modifications/Repairs: | -The top has been converted to X-bracing. -The back of the neck and body have been refinished. -The neck has been reset and refretted. -The bridge has been reglued. -A new bone nut and saddle have been installed. -The tuners have been replaced. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 2034 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U6506347901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | deep, soft "V" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Modifications/Repairs: | -The top has been converted to X-bracing. -The back of the neck and body have been refinished. -The neck has been reset and refretted. -The bridge has been reglued. -A new bone nut and saddle have been installed. -The tuners have been replaced. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 2034 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal play wear. |