This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 4022
Weight: 6lbs 9oz
$ 26,222.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Poplar |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original stock pickups and wiring. |
| Pickup Measurements: | neck 9.8k ohms bridge 9.7k ohms |
| Weight: | 6lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | The screws holding the pick guard in place have been replaced. |
| Case Details: | Soft shell case |
| Serial Number: | 4022 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. One of the tuner bushings is missing. This is not affecting playability. |
SKU: U6030720409

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Poplar |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original stock pickups and wiring. |
| Pickup Measurements: | neck 9.8k ohms bridge 9.7k ohms |
| Weight: | 6lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | The screws holding the pick guard in place have been replaced. |
| Case Details: | Soft shell case |
| Serial Number: | 4022 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. One of the tuner bushings is missing. This is not affecting playability. |