This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Regular price
$ 39,186.00
Regular price
$ 48,983.00
Sale price
$ 39,186.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 51983
Weight: 4lbs 8oz
Questions? Chat Now!
$ 39,186.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | Original Hofner electronics. The pot display 1967 dates. |
| Pickup Measurements: | N/A - can't be measured due to wiring scheme |
| Weight: | 4lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The neck has been reset. The pickguard has previously been removed. The bridge pickup has been |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Hofner is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. There is minor checking, dings, dents, and wear throughout. |
| Serial Number: | 51983 |
| Tech Notes: | This 500/1 plays well with medium action. The frets are thin and show moderate wear. Although the pot codes date to 1967, the bass is being dated to 1968 based off cosmetic appointments. |
SKU: U7037983001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | Original Hofner electronics. The pot display 1967 dates. |
| Pickup Measurements: | N/A - can't be measured due to wiring scheme |
| Weight: | 4lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The neck has been reset. The pickguard has previously been removed. The bridge pickup has been |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Hofner is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. There is minor checking, dings, dents, and wear throughout. |
| Serial Number: | 51983 |
| Tech Notes: | This 500/1 plays well with medium action. The frets are thin and show moderate wear. Although the pot codes date to 1967, the bass is being dated to 1968 based off cosmetic appointments. |