
Specs
Specs
General
| Series: | Ibanez Acoustics |
| Product Color: | Transparent Blue Sunburst High Gloss top, Natural High Gloss back and sides |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | AEWC |
| Acoustic Cutaway Type: | Florentine |
| Body Material: | Sapele |
| Body Finish: | Gloss Polyurethane |
| Top Material: | Quilted Maple Art Grain (Basswood) |
| Rosette: | Water decal |
Neck
| Neck Material: | Nyatoh |
| Neck Finish: | Satin Polyurethane |
| Neck Shape: | Comfort Grip |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Plastic |
| Nut Width: | 43mm |
| Fingerboard Radius: | 15.75" |
| Scale Length: | 25" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Dovetail |
| Fingerboard Inlay: | Off-set white dot |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Ibanez Undersaddle |
| Controls and Switching: | 1 Volume, Bass, Treble &Tuner on/off switch |
| Electronics Notes: | Ibanez AEQ-2T preamp w/Onboard tuner |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Rosewood AEWC original top loading |
| Tuning Machines: | Chrome Die-cast tuners (18:1 gear ratio) |
| Saddle: | Plastic |