This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | Super Wizard HP |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.70 - 12th: 0.76 |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original Dimarzio Air Norton neck humbucker and Dimarzio Tone Zone bridge humbucker, 1x volume, 1x tone, 5 way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 8.33k ohms - Bridge: 9.80k ohms |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with play wear and scratches throughout the body. Finish chipping along the bottom edge of the body bass side, and minor finish checking on side of bass side horn. |
| Serial Number: | F1621883 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |