1
/
of
9
- Used
Regular price
$ 24,537.00
Regular price
Sale price
$ 24,537.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 151328
Weight: 8lbs 7oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 24,537.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.80" 12th- 0.88" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring with master volume, master tone, and 5-way selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.6k Bridge- 13.6k |
| Weight: | 8lbs 7oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There is a small dent on the treble side lower bout. |
| Serial Number: | 151328 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U7580603902

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "D" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.80" 12th- 0.88" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring with master volume, master tone, and 5-way selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.6k Bridge- 13.6k |
| Weight: | 8lbs 7oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There is a small dent on the treble side lower bout. |
| Serial Number: | 151328 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |