1
/
of
9
- Used
Martin Billy Strings Signature D-28 Natural 2025
Martin Billy Strings Signature D-28 Natural 2025
Regular price
$ 55,855.00
Regular price
Sale price
$ 55,855.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2946868
Weight: 4lbs 7oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 55,855.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .80" 10th- .88" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-23/32" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 2946868 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play well. |
SKU: U7582352701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .80" 10th- .88" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-23/32" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is glossy with only minor surface scratches. |
| Serial Number: | 2946868 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play well. |