This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 342189
Weight: 4lbs 11oz
$ 49,140.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "V" Shape |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Non-original L.R. Baggs Hifi. |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original L.R. Baggs HiFi. -Non-original pickguard. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 342189 |
| Tech Notes: | This vintage D-18 plays well with low action. The frets are tall and show light wear. The guitars dated to 1973 based on the serial number. |
SKU: U6638340701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "V" Shape |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Non-original L.R. Baggs Hifi. |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original L.R. Baggs HiFi. -Non-original pickguard. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 342189 |
| Tech Notes: | This vintage D-18 plays well with low action. The frets are tall and show light wear. The guitars dated to 1973 based on the serial number. |