1
/
of
9
- Used
Martin D-35E 50th Anniversary Waveback Natural 2015
Martin D-35E 50th Anniversary Waveback Natural 2015
Regular price
$ 52,680.00
Regular price
Sale price
$ 52,680.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1905378
Weight: 5lbs
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 52,680.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium, soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .82" 12th- .91" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original Fishman Aura pickup. |
| Weight: | 5lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. The finish is glossy with light scuffs and surface scratches throughout. There are some light dents in the top on the lower bout. |
| Serial Number: | 1905378 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with light play well. |
SKU: U7605367803

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium, soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .82" 12th- .91" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original Fishman Aura pickup. |
| Weight: | 5lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. The finish is glossy with light scuffs and surface scratches throughout. There are some light dents in the top on the lower bout. |
| Serial Number: | 1905378 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with light play well. |