This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.840" / 10th fret - 0.995" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | The bridge and pick guard have been replaced. The neck has been reset and there is finish checking on both sides of the neck heel. There are several crack repairs visible on the top: on both sides of the tongue near the top of the sound hole, below the sound hole, and below the bridge. Cleats have been installed on the inside of the body. There is a crack repair in the treble side waist. All of these repairs are stable and are not affecting playability. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin guitar is nicely aged and worn. The finish is glossy with light checking, scratches, chips, and dents throughout. Several repairs are visible. |
| Serial Number: | 242785 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are narrow with light play wear. The serial number dates to 1969. |