This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 621727
Weight: 4lbs 11oz
$ 34,992.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | -A crack has been repaired on the bass side of the upper bout, on the side of the body near the neck heel. -The neck has been reset. |
| Case Details: | Epiphone Jumbo style hard shell case. |
| Serial Number: | 621727 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with light play wear. |
SKU: U5837854503

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Weight: | 4lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | -A crack has been repaired on the bass side of the upper bout, on the side of the body near the neck heel. -The neck has been reset. |
| Case Details: | Epiphone Jumbo style hard shell case. |
| Serial Number: | 621727 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with light play wear. |