This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
8
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: K04752
Weight: 7lbs 15oz
$ 33,194.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 11.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickup and electronics, with master volume and active 3-band EQ |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Softshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Music Man bass is in good condition, with only light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | K04752 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |
SKU: U6631431201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 11.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickup and electronics, with master volume and active 3-band EQ |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Softshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Music Man bass is in good condition, with only light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | K04752 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |