This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid mahogany body with carved maple cap |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .80" (1st fret), .91" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Set-in mahogany neck with bound rosewood fretboard, block inlays, and headstock truss rod adjustment. There is a repaired headstock break, with some finish missing around the repair. The repair is stable and smooth, and appears to have been buffed out. The nut has been replaced. |
| Electronics: | Original neck pickup, with non-original DiMarzio bridge pickup. The wiring harness has been replaced; controls include 3-way toggle switch and volume/tone controls for each pickup. |
| Pickup Measurements: | 7.1k (neck), 12.1k (bridge) |
| Hardware: | The nut has been replaced. |
| Weight: | 9lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | -Repaired headstock break -Replaced nut -Replaced bridge pickup -Replaced wiring harness |
| Case Details: | Multiple case options available. Please inquire for details. |
| Cosmetic Condition: | The guitar has nice aging present, with light scratches and various small dents/dings on the glossy finish. The white finish has yellowed over most of the guitar, and the gold hardware is nicely tarnished. There is a repaired headstock break, which has not been touched up aside from being smoothed out and buffed. |
| Serial Number: | NA |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The wide frets are medium height with minor play wear. |