1
/
of
10
- Used
PRS McCarty Soapbar w/Rosewood Neck Cherry Sunburst 2010
PRS McCarty Soapbar w/Rosewood Neck Cherry Sunburst 2010
Regular price
$ 113,722.00
Regular price
Sale price
$ 113,722.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 161730
Weight: 7lbs 6oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 113,722.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Rosewood |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.84 - 12th: 0.93 |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Lambertone "The Ristretto" neck and bridge pickups, 1x volume, 1x tone, 3-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 3.49k ohms - Bridge: 5.09k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | Lambertone "The Ristretto" neck and bridge pickups have been installed, original pickups are included in the case. The pickup cavities and back control cavity have been shielded. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | 161730 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
SKU: U7586229401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Rosewood |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.84 - 12th: 0.93 |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Lambertone "The Ristretto" neck and bridge pickups, 1x volume, 1x tone, 3-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 3.49k ohms - Bridge: 5.09k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | Lambertone "The Ristretto" neck and bridge pickups have been installed, original pickups are included in the case. The pickup cavities and back control cavity have been shielded. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. |
| Serial Number: | 161730 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |