This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
8
- Used
Serial Number: S2069775
$ 25,780.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Body Material: Mahogany
Top Material: Maple
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Radius: 10.00"
Nut Width: 1-11/16"
Scale Length: 24 3/4"
Electronics: 58/15 “S” neck and bridge pickup, Two Volume and Two Push-Pull Tone Controls with 3-Way Toggle Switch
Pickup Measurements: Neck - 8.75k ohms Bridge - 8.08k ohms
Cosmetic Condition: This guitar is in very good condition. Minor play wear throughout the body.
Modifications/Repairs: This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear.
Serial Number: S2069775
Case Details: Original gig bag included
Summary
Body Material: Mahogany
Top Material: Maple
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Radius: 10.00"
Nut Width: 1-11/16"
Scale Length: 24 3/4"
Electronics: 58/15 “S” neck and bridge pickup, Two Volume and Two Push-Pull Tone Controls with 3-Way Toggle Switch
Pickup Measurements: Neck - 8.75k ohms Bridge - 8.08k ohms
Cosmetic Condition: This guitar is in very good condition. Minor play wear throughout the body.
Modifications/Repairs: This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear.
Serial Number: S2069775
Case Details: Original gig bag included
SKU: S9M2F2HVIB2-MS-U1

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | 58/15 “S” neck and bridge pickup, Two Volume and Two Push-Pull Tone Controls with 3-Way Toggle Switch |
| Pickup Measurements: | Neck - 8.75k ohms Bridge - 8.08k ohms |
| Modifications/Repairs: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |
| Case Details: | Original gig bag included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good condition. Minor play wear throughout the body. |
| Serial Number: | S2069775 |