
Description
Description
The S2 Vela Semi-Hollow is a vintage-inspired guitar with loads of personality and tonal textures. Its offset body shape is at once elegant and edgy, and the addition of a semi-hollow body and f-hole gives the Vela added attitude and resonance.
Its pickguard-loaded electronics feature a PRS DS-01 pickup in the treble pickup position, providing a bright, chimey tone and the PRS-Designed Type-D Singlecoil in the bass pickup position gives the Vela some noteworthy bite. The coil-tap on the tone control allows the treble pickup to split to singlecoils, providing a balanced tone that will cut through the mix with style. Anchoring this guitar is the PRS plate-style bridge with two saddles that were designed to compensate for intonation. This bridge harkens back to Paul’s early designs and traditional bass plate-style bridges, but is top-loading for easy restringing. Like the bridge found on Paul’s Guitar and some Private Stock models, PRS’s plate-style bridge features brass saddles and an aluminum plate for maximum tonal sustain.
Plate-Style Bridge
Our steel plate-style bridge is easy to string, comfortable, fully-intonating and it sounds great.
Low-Mass Locking Tuners
Our lightweight, locking tuners make stringing a snap and keep your guitar in tune.
PRS-Designed DS-01 & Type-D Single Coil
Tone with attitude. Designed to deliver clear, full midrange and articulate, chimey high-end.
Specs
Specs
General
| Series: | PRS S2 |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Product Color: | Antique White |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | PRS Double Cut |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | High-Gloss Nitro |
| Body Notes: | Asymmetric Bevel Top |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | High-Gloss Nitro |
| Neck Shape: | Pattern Regular |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | PRS Signature |
| Nut Width: | 1.656" |
| Fingerboard Radius: | 10" |
| Scale Length: | 25" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Scarfed |
| Inlay Shape: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Signature Decal |
Electronics
| Bridge Pickup: | PRS-Designed DS-01 |
| Neck Pickup: | Type-D Singlecoil |
| Controls and Switching: | Volume and Push/Pull Tone Control w/ 3-Way Toggle Pickup Switch |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | PRS Plate Style |
| Tuning Machines: | PRS Low Mass Locking |
| Saddle: | Metal |
| Truss Rod Cover: | "Vela" |
| Knobs: | Clear |
| Switch Cap: | Black |