This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
PRS Wood Library McCarty 594 10-Top w/ Brazilian RW Fretboard Tropas Green 2024
PRS Wood Library McCarty 594 10-Top w/ Brazilian RW Fretboard Tropas Green 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 0380025
Weight: 8lbs 4oz
$ 71,825.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .87" 12th - .97" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/5" |
| Electronics: | Two PRS 58/15 LT humbuckers with a three-way toggle switch and volume and tone pots for each pickup. The tone pots are both push/pull coil-split switches. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.91kΩ Bridge - 7.17kΩ |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The finish is glossy with a few very light surface scratches, mostly on the back. |
| Serial Number: | 0380025 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |
SKU: U6409606801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .87" 12th - .97" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/5" |
| Electronics: | Two PRS 58/15 LT humbuckers with a three-way toggle switch and volume and tone pots for each pickup. The tone pots are both push/pull coil-split switches. |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.91kΩ Bridge - 7.17kΩ |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The finish is glossy with a few very light surface scratches, mostly on the back. |
| Serial Number: | 0380025 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |