1
/
of
10
- Used
Regular price
$ 36,850.00
Regular price
Sale price
$ 36,850.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2018696
Weight: 7lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 36,850.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.880" / 12th fret - 0.940" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way switch, two volume pots, two tone pots, blend knob. |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good cosmetic condition with minimal wear. The finish is glossy with few signs of use aside from light surface scratches. |
| Serial Number: | 2018696 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with optimal neck relief and low action. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7603642502

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.880" / 12th fret - 0.940" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way switch, two volume pots, two tone pots, blend knob. |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good cosmetic condition with minimal wear. The finish is glossy with few signs of use aside from light surface scratches. |
| Serial Number: | 2018696 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with optimal neck relief and low action. The frets are tall with minimal play wear. |