1
/
of
9
- Used
Regular price
$ 54,479.00
Regular price
Sale price
$ 54,479.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 06 02204
Weight: 9lbs 5oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 54,479.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.905" / 12th fret - 0.925" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 33 1/4" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way switch, two volume pots, two tone pots. |
| Hardware: | Original hardware. A thumb rest has been added next to the neck pickup. |
| Weight: | 9lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | A thumb rest has been added next to the neck pickup. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This bass is in very good cosmetic condition with light wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout. There is some minor chipping in the finish on the treble side of the bridge. |
| Serial Number: | 06 02204 |
| Tech Notes: | This bass plays well with low action and the frets have minimal play wear. |
SKU: U7569152401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.905" / 12th fret - 0.925" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 33 1/4" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way switch, two volume pots, two tone pots. |
| Hardware: | Original hardware. A thumb rest has been added next to the neck pickup. |
| Weight: | 9lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | A thumb rest has been added next to the neck pickup. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This bass is in very good cosmetic condition with light wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout. There is some minor chipping in the finish on the treble side of the bridge. |
| Serial Number: | 06 02204 |
| Tech Notes: | This bass plays well with low action and the frets have minimal play wear. |