1
/
of
9
- Used
Regular price
$ 56,148.00
Regular price
Sale price
$ 56,148.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 2228712
Weight: 7lbs 11oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 56,148.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "D" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .90" 12th- .93" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original stock pickups and wiring |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is satin with only minor surface scratches. There is some finish lifting on the fingerboard along the edges of the frets. This is not affecting playability. |
| Serial Number: | 2228712 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. |
SKU: U7601449301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "D" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .90" 12th- .93" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original stock pickups and wiring |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has minimal play wear. The finish is satin with only minor surface scratches. There is some finish lifting on the fingerboard along the edges of the frets. This is not affecting playability. |
| Serial Number: | 2228712 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. |