This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Sandberg Forty Eight Matte Violetburst w/Matching Headstock
Sandberg Forty Eight Matte Violetburst w/Matching Headstock
Serial Number: 46531
Weight: 10lbs 2oz
Questions? Chat Now!
$ 35,421.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Body Material: Ash
Neck Material: Maple
Neck Thickness (IN): 20mm - 63mm (at last fret)
Fingerboard Radius: 14.00"
Nut Width: 1-1/2"
Scale Length: 34
Electronics: Original humbuckers. Neck Pickup: Sandberg Split-Coil. Controls and Switching: Sandberg 2-Band, Active/Passive, Passive Tone Control
Pickup Measurements: unable to measure due to active system
Weight: 10 lbs 2 oz
Cosmetic Condition: This bass is in good condition. Two minor dents on the back of the body, treble side horn.
Serial Number: 46531
Tech Notes: This bass plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear.
Case Details: Original gig bag
Summary
Body Material: Ash
Neck Material: Maple
Neck Thickness (IN): 20mm - 63mm (at last fret)
Fingerboard Radius: 14.00"
Nut Width: 1-1/2"
Scale Length: 34
Electronics: Original humbuckers. Neck Pickup: Sandberg Split-Coil. Controls and Switching: Sandberg 2-Band, Active/Passive, Passive Tone Control
Pickup Measurements: unable to measure due to active system
Weight: 10 lbs 2 oz
Cosmetic Condition: This bass is in good condition. Two minor dents on the back of the body, treble side horn.
Serial Number: 46531
Tech Notes: This bass plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear.
Case Details: Original gig bag
SKU: FE4-VBUR-MT-RW-46531-U

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Thickness (IN): | 20mm - 63mm (at last fret) |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Electronics: | Original humbuckers. Neck Pickup: Sandberg Split-Coil. Controls and Switching: Sandberg 2-Band, Active/Passive, Passive Tone Control |
| Pickup Measurements: | unable to measure due to active system |
| Weight: | 10lbs 2oz |
| Case Details: | Original gig bag |
| Cosmetic Condition: | This bass is in good condition. Two minor dents on the back of the body, treble side horn. |
| Serial Number: | 46531 |
| Tech Notes: | This bass plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |