This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Addressing the needs of players who are more into contemporary rock, the new Sire Y5 is built to deliver more aggressive, heavier, and powerful sound. This modern 24-fret electric guitar from Sire is built with reverse headstock design to add a low bottom, more aggressive, and bolder visual edge. Its modern humbucker pickups and 5-way switch give it progressive tones to match its overall aesthetics.
Specs
Specs
General
| Series: | Sire Y |
| Product Color: | Black Satin |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Sire Modern Rock Shape |
| Body Material: | Alder |
Neck
| Neck Material: | Hard Maple |
| Neck Tint/Color: | Color Matches Body |
| Neck Shape: | C-Shape |
| Fingerboard Material: | Rosewood Edgeless (Rolled Fretboard Edges) |
| Headstock Veneer: | No |
| Nut Material: | Graphtech XL |
| Nut Width: | 43mm |
| Fingerboard Radius: | Compound 12-16" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Four Bolt Bushing |
| Fingerboard Inlay: | White Pearloid/Abalone Rounded-Rectangular Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Sire Larry Carlton Logo |
| Neck Binding: | White |
Electronics
| Bridge Pickup: | LC Modern Humbucker |
| Neck Pickup: | LC Modern Humbucker |
| Controls and Switching: | 5-Way Lever Switch, Volume, Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Black |
| Bridge: | Sire Standard Hardtail Bridge |
| Tuning Machines: | Standard Diecasting Tuner |
| Fret Wire: | 2.7 mm Medium Jumbo |
| Saddle: | Metal |
| Truss Rod Cover: | Black Plastic |
| Knobs: | Black Dome Knobs |
| Switch Cap: | Black |