This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Scale Length: | 34" |
| Neck Details: | Maple neck with unbound rosewood fingerboard and white dot inlays |
| Electronics: | Original; Sire Marcus Miller single-coil pickups, neck and bridge volume, master tone |
| Pickup Measurements: | neck 6.4k ohms bridge 6.7k ohms |
| Hardware: | Original |
| Case Details: | Multiple options available, inquire within |
| Cosmetic Condition: | This used bass guitar is in good cosmetic condition with light play wear. |
| Tech Notes: | The neck of this bass has a slight twist. It plays well with low/medium action and some neck relief. |