This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Poplar |
| Body Details: | Poplar body with gloss polyurethane finish |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 30" |
| Neck Details: | Maple neck with a tinted gloss urethane finish, Indian laurel fingerboard, and pearloid block inlays |
| Electronics: | Original single-coil pickups with master volume, master tone, 3x on/off slide switches, 1x bass-cut strangle circuit switch |
| Pickup Measurements: | neck: 5.63k ohms - middle: 6.21k ohms - bridge: 5.74k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs 2oz |
| Case Details: | No case/gig bag included |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There are minor scratches and play wear throughout the body and a small chip in the finish in the bass side neck pocket. |
| Serial Number: | ICSF24029307 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and standard string action. The frets are tall with no signs of play wear. |
Specs
Specs
General
| Series: | Squier Classic Vibe |
| Serial Number: | ICSF24029307 |
| Product Color: | Purple Metallic |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Poplar |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Indian Laurel |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.685" (42.8mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.5" (241mm) |
| Scale Length: | 30" (762mm) |
| Number of Frets: | 21 Frets |
| Neck Joint: | 4-Bolt |
| Fingerboard Inlay: | Pearloid Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
Electronics
| Bridge Pickup: | Fender Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickup: | Fender Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup: | Fender Designed Alnico Single-Coil |
| Controls and Switching: | Master Volume, Master Tone, 3-On/Off Slide Switches (One for Each Pickup) |
| Electronics Notes: | 2-Position Slide Switch for Bass-Cut "Strangle" Circuit |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style with Non-Locking Floating Vibrato |
| Tuning Machines: | Vintage Style |
| Pickguard: | 4-Ply Tortoise |