This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Aggressive and sophisticated, the Prog NX models are an extension of the Original model design with the new improved EGS Pro Rev7 Tremolo System and the smooth and slick-playing Richlite fretboard. With a more cutting tone than the Original, the Prog models are ideal for modern progressive and metal players using high-gain amplification systems. The versatile Suhr pickups and switching system provide a wide range of sounds for virtually any playing style and musical genre.
Specs
Specs
General
| Product Color: | Stained Trans Deep Blue |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Chambered Swamp Ash |
| Top Material: | Solid Maple Top with Flame Maple Veneer |
Neck
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Neck Shape: | EndurNeck |
| Fingerboard Material: | Ebonol |
| Nut Material: | Black Plastic Nut |
| Nut Width: | 1.65" (42mm) |
| Fingerboard Radius: | 20" (508mm) |
| Scale Length: | Multi-scale 25.5-25" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | Luminlay Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Luminlay |
Electronics
| Bridge Pickup: | Suhr SSH+ Bridge Humbucker 53 mm, Black |
| Neck Pickup: | Suhr SSV Neck Humbucker, Black |
| Controls and Switching: | 5-Way Pickup Selector: 1. Bridge Series Humbucking 2. Bridge Inner Coil + Neck Inner Coil in parallel 3. Bridge Outer Coil + Neck Outer Coil in parallel 4. Neck Outer coil 5. Neck Series Humbucking |
Hardware
| Hardware Color: | Black |
| Bridge: | Strandberg EGS Rev 7b Tremolo Bridge |
| Fret Wire: | Jescar 51100 Stainless Steel Fretwire |
| Saddle: | Black anodized |
| Knobs: | Black 2021 knobs |