This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 11110579
Weight: 4lbs 13oz
$ 13,120.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Cedar |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany back and sides with cedar top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .87" 10th - .96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Neck Details: | Mahogany neck with unbound rosewood fingerboard |
| Electronics: | Original Takamine CT-4BII |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The satin finish is smooth with a few light dings throughout. |
| Serial Number: | 11110579 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |
SKU: U5807544801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Cedar |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany back and sides with cedar top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .87" 10th - .96" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Neck Details: | Mahogany neck with unbound rosewood fingerboard |
| Electronics: | Original Takamine CT-4BII |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The satin finish is smooth with a few light dings throughout. |
| Serial Number: | 11110579 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |