This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Laminate |
| Body Details: | Layered rosewood back and sides with spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .84" 10th- .89" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Mahogany neck with ebony fingerboard and Italian acyrlic dot inlays |
| Electronics: | Original Taylor expression system |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 14oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor acoustic guitar is in good cosmetic condition with various play wear, dings and finish checking throughout. There are some small dings along the edges of the headstock face as well. |
| Serial Number: | 2105185433 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are tall and wide with play wear. |