This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Mahogany |
| Body Material: | Sapele |
| Body Details: | Mahogany top and sapele back and sides |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 22 3/4" |
| Neck Details: | Maple neck and ebony fretboard with acrylic dot inlays |
| Electronics: | Original ES-B |
| Pickup Measurements: | Unable to measure due to active system |
| Hardware: | Original |
| Modifications/Repairs: | Headstock break has been reglued, set, and sanded smooth so remove jagged edges. |
| Case Details: | Original gig bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with a visible repaired crack at the headstock. |
| Serial Number: | 2209252283 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with no signs of play wear. The headstock break repair is sturdy and hold proper string tension. |