This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Body Material: | Plywood |
| Body Details: | Solid plywood body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | Thick U |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .96" 12th - 1.17" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Maple neck with bound Brazilian Rosewood fingerboard and dot inlays |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single-coil pickups, push button switches to select either both pickups, the bridge pickup, the neck pickup, or neither, and master volume and tone pots. |
| Pickup Measurements: | Reading not available due to wiring scheme. |
| Hardware: | Original hardware. A string tree has been installed. The trem arm is missing. |
| Weight: | 5lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | -The neck has been refretted. -A string tree has been installed. |
| Case Details: | Original Chipboard Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage guitar is in very good condition for its age, with moderate play wear. The finish is glossy with scratches, dings, and finish cracks throughout the body. |
| Serial Number: | 1005 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |