This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Layered maple back, sides, and top. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Neck Profile: | SlimTaper "D" |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.80" 12th - 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Set-in maple neck with bound pau ferro fingerboard and parallelogram inlays. |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two Dogear P-90T pickups, a three-way selector switch, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 11.3 kΩ, bridge - 11.6 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Cosmetic Condition: | This used Epiphone guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching throughout. The lower bout has a small scratch near the bass side F-hole. |
| Serial Number: | 22081514485 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief .The frets are wide and tall with light play wear. |