This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | The body has been fully refinished. |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .82" (1st fret), .91" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Fender single coil pickups, with grey bobbins and 1966 date markings. The switch has been replaced with a 5-way switch, with the original 3-way switch included. The pot codes date to 1966. |
| Pickup Measurements: | 6.0k (neck), 5.4k (middle), 6.0k (bridge) |
| Hardware: | -The bridge has been replaced -The middle tone knob has been replaced The pickguard and middle/bridge pickup covers are replaced -The trem arm is replaced |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | -Refinished body -Refretted neck -The bridge pickup has been rewound -Replaced selector switch -Some replaced plastics -The bridge and trem arm are not original |
| Cosmetic Condition: | This vintage Fender Stratocaster is in good condition; the refinished body is glossy with various dings along the sides, and the neck is nicely worn. The neck has moderate checking, and has a dent at the seventh fret on the treble side. |
| Serial Number: | 152391 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets are tall with mild play wear. The neck stamp, serial number, and pot codes date to 1966. |