This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original except for over spray on the back of the headstock. There is a small hairline crack running laterally with the neck in the back of the headstock. This has been repaired and over-sprayed and is not affecting playability. |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid mahogany body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.83 12th: 1.00 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Set mahogany neck with a bound Brazilian rosewood fretboard and dot inlays. The neck was broken off at the neck joint and has been re-glued. This crack is viable on the face of the body at the bass side of the neck pickup. |
| Electronics: | Original pickups and wiring, some solder joints have been touched up: Two p90 pickups, two volume controls, two tone controls, and a three position pickup selector switch. Pots date to 1965. |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.7kΩ Bridge: 11.64kΩ |
| Hardware: | Knobs are original: Vibrola tailpiece, bridge, and tuners have been replaced. |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | -Neck has been broken off at the neck joint and reglued. This repair has not been touched up or orver-sprayed. -pickguard has been replaced -Vibrola tailpiece has been replaced -Tone-pro bridge has been installed -Tuners have been replaced -There is a small hairline crack running laterally with the neck in the back of the headstock. This has been repaired and over-sprayed and is not affecting playability. -Two small holes have been drilled into the bridge thimbles to retrofit an ABR-1 bridge at some point. This has been removed (see pics). |
| Case Details: | Original Chipboard Case |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy with many scratches, dings, and dents throughout. The back of the body has considerate case rash from a cable that was store with the guitar. There is a large crack repair on the bass side above the neck pickup that has chipped the finish. The horns have chips and there are a few chips in the finish on the headstock (around the low E tuner, treble side corner of the headstock, and the D string tuner). |
| Serial Number: | 331193 |
| Tech Notes: | This vintage guitar plays well with low action when setup with optimal neck relief. The back of the headstock is marked with a 2 for factory second. |