This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 128011456
Weight: 8lbs 13oz
$ 31,429.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The bass has two humbuckers, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 8.9 kΩ, bridge - 8.8 kΩ |
| Weight: | 8lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson bass is in good condition. The finish is glossy with light surface scratching throughout. The back show some light buckle rash. The top has some finish wear near the neck pickup and some small dings scattered throughout. One of the knobs is missing its reflector. |
| Serial Number: | 128011456 |
| Tech Notes: | The bass plays with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minor play wear. |
SKU: U6915292501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The bass has two humbuckers, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 8.9 kΩ, bridge - 8.8 kΩ |
| Weight: | 8lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson bass is in good condition. The finish is glossy with light surface scratching throughout. The back show some light buckle rash. The top has some finish wear near the neck pickup and some small dings scattered throughout. One of the knobs is missing its reflector. |
| Serial Number: | 128011456 |
| Tech Notes: | The bass plays with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minor play wear. |