This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Heritage Standard Series H-137 TV Yellow 2018
Heritage Standard Series H-137 TV Yellow 2018
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: AI20201
Weight: 8lbs 2oz
Questions? Chat Now!
$ 24,526.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 8.2k (neck), 9.1k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Heritage guitar is in good condition, with light marks and scratches on the glossy finish. |
| Serial Number: | AI20201 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minor wear. |
SKU: U7020231501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 8.2k (neck), 9.1k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Heritage guitar is in good condition, with light marks and scratches on the glossy finish. |
| Serial Number: | AI20201 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minor wear. |