This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | JEM Prestige |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 43.00 mm |
| Electronics: | Non-original active Dimarzio pickups with a three-position switch, a master volume pot, and a master tone pot. The guitar has been completely rewired. |
| Pickup Measurements: | N/A due to active pickups. |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | -Back of body routed for 9v battery compartment. -Non-original electronics. -Non-original pickguard. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with moderate wear throughout. The back of the body has been routed to fit a 9v battery compartment. |
| Serial Number: | F1013049 |
| Tech Notes: | This Jem plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |