1
/
of
9
- Used
Regular price
$ 83,992.00
Regular price
Sale price
$ 83,992.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 17174
Weight: 7lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 83,992.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.84" - 12th fret 0.97" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, master volume, neck tone, middle tone. |
| Pickup Measurements: | Neck: 6.8k ohms - Middle: 6.7k ohms - Bridge:12.3k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with only light surface scratches in the glossy finish. |
| Serial Number: | 17174 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7523334201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.84" - 12th fret 0.97" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, master volume, neck tone, middle tone. |
| Pickup Measurements: | Neck: 6.8k ohms - Middle: 6.7k ohms - Bridge:12.3k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with only light surface scratches in the glossy finish. |
| Serial Number: | 17174 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |