1
/
of
9
- Vintage
Martin Bicentennial Commemorative Limited Edition D-76 Natural 1975
Martin Bicentennial Commemorative Limited Edition D-76 Natural 1975
Regular price
$ 114,159.00
Regular price
Sale price
$ 114,159.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 371434
Weight: 4lbs 13oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$ 114,159.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 10th - 0.98" |
| Fingerboard Radius: | No Radius |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Hardware: | The pickguard has been replaced. The original is included in the case. |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | The pickguard has been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and checking. The top of the lower bout and the back of the neck show some small, shallow dings. |
| Serial Number: | 371434 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number dates to 1975. |
SKU: U7598703201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 10th - 0.98" |
| Fingerboard Radius: | No Radius |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 2/5" |
| Hardware: | The pickguard has been replaced. The original is included in the case. |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | The pickguard has been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Martin guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and checking. The top of the lower bout and the back of the neck show some small, shallow dings. |
| Serial Number: | 371434 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number dates to 1975. |