This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Roundhouse wallops! The new Roundhouse is the classic single cutaway reimagined for today's player. This carved top set neck - a first for Reverend Guitars -- has a massive tone but is lightweight and balanced. Every Roundhouse features Reverend's HA5 humbuckers, flame maple top, a TOM stop-tail bridge, pau ferro fretboards, and no pickguards. Perfect for all your rock-and-roll dreams!
Specs
Specs
General
| Series: | Reverend Set Neck |
| Country of Manufacture: | Made in South Korea |
| Product Color: | Trans Wine Red |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Material: | Korina |
Neck
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Boneite |
| Nut Width: | 43mm |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | White Pearloid Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
Electronics
| Bridge Pickup: | Hyper Vintage |
| Neck Pickup: | Hyper Vintage |
| Controls and Switching: | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way Selector |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Tune-O-Matic |
| Tailpiece: | Stoptail |
| Saddle: | Metal |