This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Alder body with a maple top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | .825"-.905" (21mm - 23mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Neck Details: | Roasted maple neck with an unbound maple fingerboard and abalone block inlays |
| Electronics: | Original single-coil sire PJ bass pickups with Volume / Tone (Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle / Middle Frequency(Dual Pot) | Bass, Mini Toggle(Active / Passive) |
| Pickup Measurements: | unable to me |
| Hardware: | Non original E string saddle spring and screw |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Case Details: | No case/gig bag |
| Cosmetic Condition: | This bass is in good condition. The bridge and saddles have minor scratches and the neck has some finish chipping on the bass side at the 3rd and 8th fret. |
| Serial Number: | 2N22230070 |
| Tech Notes: | This bass plays great with optimal neck relief and standard string action. The frets are tall and wide with no signs of play wear. |