This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
7
- CME Exclusive
- Used
Squier Classic Vibe '70s Jazzmaster Maple Neck Walnut w/Black Blocks/Binding
Squier Classic Vibe '70s Jazzmaster Maple Neck Walnut w/Black Blocks/Binding
Note: Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. This Jazzmaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear.
$ 6,923.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Body Material: Poplar
Neck Material: Maple
Fingerboard Radius: 9.50"
Nut Width: 1-5/8"
Scale Length: 25 1/2"
Electronics: Original.
Pickup Measurements: Bridge: 7.5k Neck: 7.5k
Cosmetic Condition: Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout.
Modifications/Repairs: None.
Tech Notes: This Jazzmaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear.
Case Details: Call or chat for a deal on a case!
Summary
Body Material: Poplar
Neck Material: Maple
Fingerboard Radius: 9.50"
Nut Width: 1-5/8"
Scale Length: 25 1/2"
Electronics: Original.
Pickup Measurements: Bridge: 7.5k Neck: 7.5k
Cosmetic Condition: Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout.
Modifications/Repairs: None.
Tech Notes: This Jazzmaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear.
Case Details: Call or chat for a deal on a case!
SKU: 0374088592-ICSE22017996-U1

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Poplar |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.5k Neck: 7.5k |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. |
| Tech Notes: | This Jazzmaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |