This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Designed with newer guitar players in mind but appealing to experienced players as well, the Academy 10e combines the rich voice of the Dreadnought body shape with a comfortable feel that will encourage beginners to grow their skills. A solid torrefied spruce top serves up plenty of volume and articulation with a splash of played-in sweetness, making this a musically versatile choice for players wanting a guitar with a broad sonic range. In this model, the slender Taylor neck features a slightly narrower nut width of 1-11/16", helping make chords and notes easier to hold, and the armrest takes some pressure off your strumming arm. The Academy 10e includes an ES-B pickup with a built-in digital tuner and a gig bag.
Overview
- Solid torrefied spruce top for projection and clarity
- Traditional Dreadnought shape with slighty shorter scale
- Slender neck and scaled-down body for comfort
- Armrest and light strings provide a relaxed feel
- Features onboard electronics with digital tuner
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor Academy Series |
| Country of Manufacture: | Made in Mexico |
| Product Color: | Natural |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Dreadnought |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Walnut |
| Body Finish: | Matte |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | X-Brace |
| Rosette: | Three Ring Baltic Birch |
| Body Notes: | Bevel, Wood, Neo-Tropical Mahogany |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Matte Finish |
| Neck Shape: | Taylor Standard |
| Fingerboard Material: | West African Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | Copafera |
| Nut Material: | NuBone |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 24.875" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Scarf |
| Fingerboard Inlay: | 4mm Italian Acrylic Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Taylor ES-B Electronics |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | West African Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Die Cast Chrome |
| Saddle: | Micarta |
| Pickguard: | Tortoise |
| Truss Rod Cover: | Black Plastic |