This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Regular price
$1,895.00
Regular price
Sale price
$1,895.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 011791408
Weight: 9lbs 2oz
Questions? Chat Now!
$1,895.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.840"/ 12th fret - 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way toggle, two volume, two tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.3k ohms / Bridge - 7.8k ohms |
| Weight: | 9lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | Some of the knobs have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Les Paul is in good cosmetic condition. The finish is glossy with light scratches and small dings throughout. |
| Serial Number: | 011791408 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7401200503

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.840"/ 12th fret - 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, three way toggle, two volume, two tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.3k ohms / Bridge - 7.8k ohms |
| Weight: | 9lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | Some of the knobs have been replaced. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Les Paul is in good cosmetic condition. The finish is glossy with light scratches and small dings throughout. |
| Serial Number: | 011791408 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |