This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Cocobolo |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Solid Flamed Maple body with Cocobolo top and back. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.83 12th: 0.94 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | -Through-neck Maple, Purple Heart, and Cherry wood with an unbound Ebony fretboard and a satin finish on the neck. -The side marker dots light up. |
| Electronics: | The electronics are original and comes with a master volume, filter for each pickup, off/on/bright for each pickup, mono output, TRS effects loop, on/off for effects loop. There is a switch for the light up side marker dots on the neck. |
| Pickup Measurements: | N/A Active |
| Hardware: | The brass hardware is original |
| Case Details: | Comes with original hardshell case, build spec sheet, and tool kit. |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy and has minimal play wear. |
| Serial Number: | T14525 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action when setup properly with optimal neck relief. |