
Description
Description
The AG75ce is an elegant and versatile Grand Auditorium offering instant response, clear middle frequencies, and great clarity. The Grand Auditorium’s narrow waist helps to accentuate trebles while the wide lower bout generates plenty of air volume for bass response, creating a dynamic and warm tonal landscape suitable for all playing styles.
The FS6 forward shifted bracing pattern allows for a larger soundboard area to heighten vibration, which is aided by a high-quality cedar top which brings an immediate openness, all working together to deliver an engaging playing experience.
This cutaway model allows for easy access up the neck and is fitted with the LR Baggs StagePro Bronze. The StagePro Bronze is a small-footprint side-mounted EQ incorporating the renowned LR Baggs Element under-saddle pickup. This is a low-profile unit with a large backlit tuner, volume, bass and treble controls and phase. The battery box is built into the end pin jack compartment for easy access with a simple push to open and change batteries.
Specs
Specs
General
| Series: | Alvarez Artist |
| Product Color: | Natural |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian |
| Body Material: | Rosewood |
| Body Finish: | Gloss Top, Satin Back & Sides |
| Top Material: | Solid A+ Western Red Cedar |
| Bracing Material: | Spruce |
| Bracing Pattern: | FS6 Forward Shifted |
| Body Binding: | ABS |
| Rosette: | 2 Rings Abalone/ABS |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Shape: | Soft V to a C shape |
| Fingerboard Material: | East Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | East Indian Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.75" (44.45mm) |
| Fingerboard Radius: | 380mm |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 21 Frets |
| Neck Joint: | Dovetail |
| Fingerboard Inlay: | 12th Fret Alvarez MOP |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Side Marker Inlay: | ABS |
| Headstock Inlay/Decal: | MOP |
Electronics
| Acoustic Electronics: | LR Baggs Element |
| Controls and Switching: | Volume, Treble, Bass, Phase and Tuner |
| Electronics Notes: | LR Baggs StagePro Bronze Preamp |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Alvarez Indian Rosewood |
| Tuning Machines: | Alvarez 15:1 |
| Fret Wire: | 2mm X 1mm Nickel-Silver |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Black ABS |
| Bridge Pins: | PPS |